İş dünyasında yer alan iş insanlarının ve özellikle girişimcilerin iş ağı oluşturması oldukça fayda sağlayan bir etkinliktir. Business Network olarak da bildiğimiz iş ağı; bilgi, destek ve fırsatlara kapı açar.

Business Network,  İş Ağı Nedir?

İş ağı, işinizi büyütmenize yardımcı olmak için diğer işletme sahipleri, potansiyel tedarikçiler veya iş deneyimi olan diğer profesyonellerle tanışmanızı ifade eden bir terimdir.

İşletme sahibi olarak ilişkiler geliştirmek, başkalarına yardım teklif etmek yada yardım talep etmek size potansiyel müşteriler, fırsatlar, ortaklıklar, deneyimler kazandırabilir.

Girişimciler İçin İş Ağı Oluşturmak Neden Önemlidir?

 • Yeni İş Fırsatları: Ağınızdaki kişiler ürününüz veya hizmetinizle ilgilenebilir veya bundan yararlanacak birini tanıyor olabilir
 • Sektörel Eğilim: Sektörler zaman içinde değişir, bu nedenle diğer profesyonellerle olumlu ilişkiler sürdürmek en son haberler veya yenilikler hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir.
 • Sektörel Deneyim: İş dünyasındaki profesyonellerle bir araya gelerek sektörle ilgili deneyimler kazanabilirsiniz.
 • Marka Bilinirliği: Fikirlerinizi ve stratejilerinizi diğer profesyonellerle paylaşmak, bir işletmenin misyonunu ve değerlerini anlamalarına yardımcı olabilir.
 • Güvenilirlik: İş fikirlerinizi paylaşmak, iş içgüdülerinize ve stratejilerinize güvenmenize yardımcı olabilir.olabilir. Diğer yandan işinize karşınızdakilere karşıda güvenilir konuma gelebilirsiniz.
 • Finansman ve Yatırım: Yatırımcılarla ilişkiler , işinizi başlatmak ve büyütmek için gerekli sermayeye yol açabilir.

Girişimciler için iş ağları oluşturarak işletmenizin büyümesine ve daha başarılı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Girişimciler Nasıl İş Ağ Oluşturabilir?

 1. Doğru İnsanlar Bulun: Nereden bulacağınızı biliyorsanız, iş ağı oluşturma fırsatları her yerdedir. Fakat önemli olan fayda görebileceğiniz ve fayda saplayabileceğiniz doğru insanları bulabilmektir. Öncelikle ne tür iş insanlarıyla ağ oluşturmak isteğinize karar verin ve nerede, nasıl toplandıklarına bakın. İş insanlarını bulabileceğiniz bir kaç örnek…
 • Coğrafi Konum
 • Sanayi, sektör, meslek bilgisi
 • Mezun olunan okul
 • Gideceği etkinlik, konferans, seminer
 • Kişisel ve mesleki ilgi alanları
 • Sosyal medya

Bu kategorilere vereceğiniz cevaplar daha niş alanda filtreleme yapmanıza olanak tanır. Örneğin; ticaret hukuku alanında hizmet sağlayan bir avukat ele alarak bu sorulara kısaca cevap verecek olursak şunları söylemek mümkün. İstanbul Anadolu Yakasında faaliyet gösteren, çek, senetle alışveriş yapan, ticaret odalarına kayıtlı, fabrika yada ticarethane sahipleri diyebiliriz. Onlarla tanışmak için ticaret ve sanayi odalarının etkinliklerine, fuarlara gidebilir, randevu alarak iş yerlerin de ziyaret edebiliriz.

Tüm bunlarla birlikte pek çok tanışmayı online olarak gerçekleştirdiğimiz sosyal medyayı da doğru kullanarak; sosyal medya üzerinden de iş ağları oluşturabiliriz. Özellikle LinkedIn iş ağı oluşturmak için oluşturulmuş bir platform. LinkedIn’de yer alan gruplara ve etkinliklere katılabilir, bireysel davetiyelerle ilgili gördüğümüz iş insanlarını ağımıza ekleyebiliriz. Burada odaklanmak gereken temel soru şu? Bir avukatın çok fazla sayıda başka avukatlarla bağlantı kurması ne kadar güçlü bir ağ sağlar? Sektörel eğilim dışında her hangi bir katkısı olur mu? Bu soruları düşünerek ağ kurarken farklı alanlardaki iş insanlarını ağınıza davet etmenizi öneririz.

Diğer yandan Proaktif olmak önemlidir. Ağınızı düzenli olarak geliştirmek, faydalı bağlantıları sürdürmek için çok önemlidir. Örneğin, Prana Kulübü‘ne katıldıysanız, webinarlara etkinliklere katılıyor olmak ilişkilerinizi güçlendirecektir.

   2. Satış Asansör Konuşmanızı Hazırlayınız: 1 dakikadan kısa bir sürede kim olduğunuz ve nereye gittiğinizle ilgili ilgi çekici bir hikaye anlatmanıza yardımcı olun konuşma türüdür.

Bize Kendinizden Bahseder Misiniz?( Kimsiniz, buraya nasıl geldiniz, neler yapıyorsunuz, neden bu etkinliktesiniz, hangi sektör yada şirketlerle ilgileniyorsunuz vs?)

 • Kısa ve Öz
 • Genel Bilgiler Verin
 • Doğal olun

Satış konuşmanızın birden fazla versiyonunu hazırlamanızı öneririz. biri bir veya iki cümle, biri bir dakika uzunluğunda ve diğeri üç dakika uzunluğunda. Kalabalık, meşgul bir ağ oluşturma etkinliğinde, söylemek için tek zamanınız olan bir veya iki cümle olabilir. Bir kişinin ilgisi artarsa, üç dakikalık versiyonunuzdan daha fazla bilgi sunabilirsiniz.

Eğer daha rahat bir ortamda veya bir kişinin tüm dikkati zaten sizdeyse, 1 veya 3 dakikalık bir adımla yönlendirmek en iyisi olabilir. Sık sık satış konuşması yapın, böylece her an bir ağ oluşturma fırsatına hazır olursunuz.

   3. Yardım Talep Edin ve Yardım Edin: Başkalarına yardımcı olmak; bağlantılarınızın profesyonelliğinize güvenmesine ve sizi güvenilir olarak görmesine fırsat sunabilir. Güçlü bağlar oluşturabilmek için ihtiyacınız olan noktalarda yardım istemekten çekinmeyin.

Her iş ağı oluşturma fırsatının merkezinde, karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki kurma arzusu vardır. Tanıştığın her yeni kişiyle, “Bu kişiyle bir ilişkiden ne öğrenebilir ve kazanabilirim?” diye düşün. Bu zihniyet, sizi yalnızca karşınızdaki kişinin söyleyeceklerini yakından dinlemeye değil, aynı zamanda zamanınızı anlamlı olmaya da teşvik eder.

Diğer kişi de muhtemelen aynı şeyi düşünecektir: “Bu kişiyle bir ilişki bana nasıl fayda sağlayabilir?” İş fikrinize olan güven, ilişkiye getirdiğiniz potansiyel değeri iletmek için çok önemlidir.

   4. Kartvizit Taşıyın ve Takipte Kalın: Bir ağ oluşturma fırsatının ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz; ister markette sırada olun, ister toplu taşımada veya bir arkadaşınızın arkadaşıyla tanışın. Kartvizit taşımak, günlük yaşamda iş ağı kurmanın ve markanızın bilinirliğini yaymanın hızlı bir yoludur.

Uygun olduğunda, başkalarından da kartvizitlerini isteyin. Böylece, etkileşim anlamlıysa takip edebilir, sohbetin akışını sürdürebilir ve potansiyel olarak daha güçlü bir ilişki kurabilirsiniz.

Yüz yüze veya çevrimiçi bir etkinlikte tanıştığınız bağlantıları yakından takip etmek; iletişimde kalmak önemlidir. Bu, onların ticari girişimlerine olan ilginizi ve kendinizi sorumlu tutma yeteneğinizi gösterir.

Ağ kurma “kur ve unut” değildir; ilk bağlantının kurulması kalıcı bir ilişkiyi garanti etmez. Bir bağlantı sürdürmek istiyorsanız, onu korumak ve büyütmek için zaman ve çaba ayırın.

 

İlişkilerinizi sürdürebileceğiniz bazı yollar

 • E-posta, kısa mesaj veya telefon görüşmesi yoluyla nasıl olduklarını sormak
 • Periyodik olarak kahve veya yemek için buluşma
 • tatil kartları gönderme
 • Ev sahipliği yaptıkları etkinliklere katılmak ve onları sizinkine davet etmek
 • İlgileneceklerini düşündüğünüz makaleler veya fırsatlar göndermek
 • Ortaya çıktıkça onlara sorular sormak
 • Bunlar basit görünse de, zaman ve enerji gerektirir ve ilişkinin sizin için önemli olduğunun sinyalini verir.

Son olarak Prana Kulübü; kendine, fikirlerine, hayallerine, ve bilgi birikimine inanların potansiyellerini ortaya çıkarabilecekleri, yeni bir iletişim ağı ile bağlantılarını güçlendirirken, kişisel gelişimlerini destekleyebilecekleri iş dünyasındaki insanların bir araya geldiği kitle iletişim, business network yani iş ağıdır.

Eğer bu makale dikkatini çektiyse bize katıl!